اخبار > سند ملی واکسیناسیون کووید-19 ، معیار تزریق واکسن کرونا

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


همه چیز درباره واکسیناسیون کرونا

 

سند ملی واکسیناسیون کووید-19 ، معیار تزریق واکسن کرونا

تخطی از مفاد این سند امکان پذیر نیست

 

سند ملی واکسیناسیون کووید 19 جهت اجرا به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده و امکان تخطی از مفاد این سند و تزریق واکسن به افرادی که جزو گروههای هدف نیستند به  هیچ وجه امکان پذیر نیست.

 

این موضوع در جلسه مهمی که امروز به منظور بررسی آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شده بود مطرح شد.

 

رئیس دانشکاه علوم پزشکی زاهدان در این جلسه موضوع واکسیناسیون کرونا را عرصه ای جدید در بسیج ملی مبارزه با کرونا در کشور عنوان کرد و در عین حال گفت: هرچند قاطبه مردم و ملت فهمیم ایران همچنان به فرزندان خود در نظام بهداشت و درمان کشور اعتماد و اعتقاد دارند امّا در این مرحله نیز منتظر هجمه های رسانه ای غربی ها، انتشار شایعات بی اساس و اظهار نظرهای غیر منصفانه بر علیه مدافعان سلامت هستیم.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری اتهام ویژه خواری در تزریق واکسن را یکی از محورهای فعالیت رسانه های غربی بر علیه کشورمان عنوان کرد و گفت: با توجه به سابقه حملات ناجوانمردانه رسانه ای بر علیه کشورمان در همه مراحل بسیج مبارزه با کرونا، کاملا قابل پیش بینی است که بعد از شروع گسترده واکسیناسیون با واکسن های تولید داخل، این حملات با کلید واژه عوارض واکسن بر علیه ما ادامه داشته باشد.

 

تزریق واکسن کرونا به 25 درصد از کادر بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

 

در این جلسه بعد از بررسی روند اجرای واکسیناسیون در دو مرحله قبلی اعلام شد که جمعاً 1515 دوز واکسن از نوع اسپوتنیک که ساخت کشور روسیه است  به کادر درمانی شاغل در بخش های مراقبت های ویژه کرونا، بخش های اورژانس و تعدادی محدودی نیز به سالمندان بالای 65 سال و جانبازان بالای 50 درصد که مطابق سند ملی واکسیناسیون کرونا دارای عوامل خطر بیماری بودند تزریق شده است که با احتساب حدود 5900 نفر از کادر بهداشت و درمان که به ارائه خدمات به بیماران اشتغال دارند می توان گفت 25 درصد از این افراد تا کنون نوبت نخست واکسن را دریافت کرده اند.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری در این جلسه از ورود قریب الوقوع محموله سوم واکسن کرونا به تعداد  630 دوز واکسن به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد و گفت: توزیع به صورت بخش به بخش در بیمارستان ها، با اولویت همکاران بالای 40 سال صورت می پذیرد.

 

وی اظهار امیدواری که در طی یک و دو ماه آتی به صورت کامل کادر بهداشت و درمان واکسینه شوند.

 

وی ادامه داد: تمام تلاش ما برای فروردین و اردیبهست سال آینده و شروع واکسیناسیون همگانی که توام با گرمای هوا می باشد؛ لذا تدابیر ویژه ای درخصوص نگهداری واکسن و توزیع واکسن در نظر گرفته شده است  تا خللی در اجرای واکسیناسیون ایجاد نگردد  

 

واکسن کرونا به افرادی تزریق می‌شود که سابقه ابتلاء به این بیماری را نداشته باشند

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این جلسه  با بیان اینکه در حال حاضر واکسن کرونا به افرادی از گروه های هدف تزریق می شود که قبلا به بیماری کرونا مبتلا نشده اند گفت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی تزریق واکسن به کسانی که قبلا به بیماری کووید-19 مبتلا شده اند انجام نمی شود.

دکتر قاسم میری علی آباد با بیان این نکته که طبق سند ملی واکسیناسیون کووید بیش از ۶۰ میلیون از جمعیت ایرانی به صورت مرحله به مرحله واکسینه خواهند شد گفت: فهرست گروه هایی که در هر مرحله واکسن را دریافت خواهند کرد به تدریج ابلاغ می شود.

وی افزود: تزریق واکسن کرونا از نوع اسپوتنیک و ساخت کشور روسیه در استان سیستان و بلوچستان هم از پزشکان و پرستاران شاغل در بخش مراقبت های ویژه کرونا شروع شده است و بعد از کادر بهداشت و درمان،  سایر گروه های جمعیتی با اولویت افراد آسیب پذیر مانند سالمندان هم واکسینه می شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان واکسن اسپوتنیک را جزو 4 واکسن برتر دنیا برشمرد و گفت: این واکسن اثربخشی بیش از ۹۱ درصد دارد و در دو نوبت و به فاصله ۲۸ روز از هم تجویز می‌شود و نوع ماده تزیق شده در این دو نوبت واکسن هم با همدیگر متفاوت است.

به گفته دکتر میری تاکنون فقط چند کشور که خودشان تولید کننده واکسن بوده اند واکسیناسیون سراسری را انجام داده اند و سایر کشورها بهره ای نبرده اند، اما خوشبختانه متخصصان کشور عزیزمان ایران با عزم جدی به موفقیت های بزرگ در تولید واکسن کرونا دست یافته اند و از بهار ۱۴۰۰ واکسیناسیون بوسیله واکسن های ایرانی آغاز خواهد شد

 

 

روند انجام واکسیناسیون کووید 19 کاملا شفاف می باشد

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در این مرحله از واکسیناسیون کرونا گروه‌های آسیب پذیر شامل کارکنان بخش های مراقبت ویژه کووید، آن دسته از کارکنان بهداشت و درمان که به طور مستقیم با کرونا درگیر هستند، سالمندان پرخطر و افرادی که داری بیماری زمینه ای هستند واکسینه خواهند شد.

دکتر سید مهدی طباطبائی در عین حال تاکید کرد که همزمان با ورود محموله های بعدی واکسن به کشور فهرست افرادی که باید واکسن را دریافت کنند نیز به روز رسانی و برای اجرا به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ می شود.

وی افزود: هر چند فرایند واردات، توزیع، انتقال و تزریق واکسن کرونا کاملا شفاف است امّا باز هم نهادهای نظارتی داخل و خارج از نظام بهداشت و درمان بر این امر نظارت دارند و در صورت اهمال در انجام وظائف محوله و یا تخطی از معیارهای قانونی تزریق واکسن برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

 

 

تزریق واکسن کرونا  خارج از چارچوب ابلاغی به هیچ شهروندی اعم از مسئول یا غیر مسئول امکان پذیر نیست

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز با بیان اینکه به هیچ عنوان هیچ فردی خارج از اولویت های ابلاغی و مرحله ای واکسن کرونا را دریافت نخواهد کرد گفت: واکسن های وارداتی به محض ورود به کشور در دو سامانه تیتک و سامانه سیب ثبت می شود و این 2 سامانه هر ویال واکسن را از زمان تولید در داخل کشور و یا ورود به کشور با استفاده از بارکد محصول و شماره ملی فرد دریافت کننده ردیابی و رهگیری می کنند.

 

دکتر مجید سرتیپی با بیان اینکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور تمام تلاش خود را برای خرید واکسن ایمن انجام داده است گفت: به دلیل بی عدالتی که در سطح جهان در عرضه واکسن کرونا بوجود آمده است، تنها راه کنترل اپیدمی خودکفایی در تولید واکسن است که از افتخارات کشورمان عزیزمان می باشد که موفق به تولید چندین واکسن کرونا شده است و از بهار سال آینده ارایه می شود.

 

 

مراحل انتهائی برای تولید انبوه 3 واکسن ایرانی

دکتر طباطبایی که در جلسه بررسی راهکارهای اجرای سند ملی واکسیناسیون کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان سخن می گفت محاصره اقتصادی و تحریم های غیرانسانی کشورهای سلطه جو به سرکردگی ایالات متحده را مصداق بارز دیگری از ذبح اخلاق در قربانگاه سیاست غربی عنوان کرد و گفت: بعد از محدودیت هایی که در خرید لوازم حفاظت فردی برای کشور و مردم ما ایجاد کردند به شدت در تلاش هستند تا در زمینه واکسن هم ما را دچار چالش کنند امّا این بار هم با تکیه بر توان داخلی وبا اعتماد به متخصصان بومی این توطئه را هم شکست دادیم.

 

  وی بی عدالتی در توزیع واکسن در سطح دنیا را یک واقعیت تلخ عنوان کرد و گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران قبل از اینکه از سوی سیاست بازان غربی مورد تحقیر قرار گیرد پیش دستی کرد و با اعلام بی نیازی به واکسن های تولیدی کشورهای انگلستان و آمریکا، توان علمی خود را نیز به رخ جهانیان کشید.

 

دکتر طباطبائی هنرنمایی در کنترل اپیدمی را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران از ابتدای همه گیری کرونا عنوان کرد و گفت: انجام عملیات گسترده بیماریابی  با اتکا به ظرفیت های نظام شبکه بهداشت و درمان، استفاده از قابلیت ها و ظرفیت های بسیج مردمی و داوطلبان سلامت و بی نیاز شدن کشور از محصولات حفاظت فردی با تکیه بر تولید کنندگان داخلی و شرکت های دانش بنیان از مصادیق این موفقیت ها ست.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به تجربه 50 ساله کشورمان در تولید واکسن گفت: خوشبختانه "واکسن کوو پارسِ و "واکسن کوو ایران برکت مراحل انتهایی بررسی های آزمایشگاهی و انسانی را پشت سر می گذارد و به زودی به عنوان واکسن های ساخت ایران به مرحله توزیع خواهد رسید.

وی از"واکسن سابرینا هم به عنوان واکسن مشترک ایران و کوبا نام برد که به سبد واکسن های کشورمان افزوده خواهد شد.

 

نیروی انسانی آموزش دیده، زنجیره سرما و پشتیبانی لازمه طرح واکسیناسیون عمومی در استان سیستان و بلوچستان

 

بعد از واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان، بقیه گروه های در معرض خطر و سپس عامه مردم واکسن ها را دریافت خواهند نمود

 

با توجه به پراکندگی جمعیت و شرایط خاص نگهداری و جابجائی واکسن باید پشتیبانی قدرتمند در حوزه زنجیره سرد، نیروی انسانی، اتومبیل یخچال دار زیر صفر درجه صورت گیرد

دکتر هاشمی با توجه به اتمام واکسیناسیون کادر درمان، بر تامین امکانات و زیر ساخت ها برای واکسیناسیون گسترده عمومی در ماه های ابتدائی سال بعد تاکید نمود

 پیش بینی می شود تا پایان 1400 بیش از 60 میلیون ایرانی واکسن کرونا را دریافت کنند.

 

دکتر سید مهدی طباطبائی گفت: لازم است تدابیر ویژه ای برای تامین و گسترش زنجیره سرما و آموزش نیروهای بهداشتی درمانی برای واکسینه نمودن افراد و ثبت اطلاعات افراد واکسینه شده در سامانه های تیتک و سیب صورت پذیرد. 

 

وی ادامه داد: تاکنون واکسن کرونا در دو مرحله وارد استان شده است که در مرحله اول ۱۰۵ واکسن و در مرحله دوم ۱۴۱۰ واکسن روسی اسپوتنیک به ۱۵۱۵ نفر از کادر درمانی شاغل در بخش های کرونایی، اورژانس و عمومی بیمارستان ها و مراکز درمانی و تعدادی محدودی از سالمندان و جانبازان تزریق شده است.

 

وی افزود: مردم به هیچ عنوان برای واکسیناسیون کرونا به مراکز درمانی مراجعه نکنند و در هر مرحله که واکسن وارد کشور و استان شود اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

 

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

 

 

 

 

 

 

1399/12/24   ١٦:٤٥  News  ٣١٤٥٢

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

آغاز واکسیناسیون کووید -19 پاکبانان زاهدانی
نزدیک شدن به شاخص های متوسط کشوری با اضافه شدن 320 تخت بیمارستانی ظرف 1 ماه آینده به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
برگزاری جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی سراوان
اطلاعیه برگزاری تلاوت قرآن و بیان معارف دینی توسط اساتید برجسته کشوری (با اعطای ساعت آموزشی)
نسخه نویسی الکترونیک در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) به صورت پایلوت از کلینیک تخصصی جراحی آغاز به کار می نماید
انجام بیش از ۹۰ هزار تست کرونا در سال ۱۳۹۹
مصرف زیاد قند، نمک و چربی امکان ابتلا به کرونا را افزایش می دهد
پیشرفت در توسعه نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان در طی یک سال گذشته بی نظیر بوده است
دسترسی بیماران به داروی فاویپیراویر تسهیل شد
تلاش نیروهای مرکز بهداشت در ارائه خدمات آموزشی و پیشگیری کرونا در نمازهای جمعه شهرستان خاش و مناطق روستایی
راه اندازی بخش ICUکووید بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع)
اطلاعیه امور پشتیبانی و رفاهی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در خصوص منازل مسکونی سازمانی
سند استانی سلامت مادران و کودکان در استان سیستان و بلوچستان تدوین می گردد
راهنمای آموزشی واکسیناسیون کووید-19 جهت کارکنان نظام سلامت
آتش کرونا همچنان شعله ور و غیر قابل پیش بینی
هیچ کمبودی درخصوص تامین داروی مورد بیماران در سطح استان وجود ندارد
بازدید میدانی مدیر شبکه بهداشت و درمان از اماکن ارائه خدمت و مراکز خرید پرتردد و تأکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی
قابل توجه داوطلبان شرکت کننده در آزمون استخدامی 99/11/24 دانشگاههای علوم پزشکی
سهل انگاری و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مهم ترین تهدید جهت ورود به خیز جدید کرونا
تقدیر وزیر بهداشت از رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بابت عملکرد مطلوب ستاد مدیریت بحران دانشگاه در مقابله با کووید 19

محتوای مرتبط